Korona Europy

Mons Vaticanus, 75 m

Przejście: 20 października 2012 r.

   Najwyższy punkt Wzgórza Watykańskiego znajduje się w ogrodach papieskich. Przewodniczka nie potrafiła jednak dokładnie go wskazać. Po konsultacjach i dokonaniu oceny topograficznej (tym razem nie zabrałem z sobą wysokościomierza) wytypowaliśmy dwa miejsca potencjalnie najwyższe. Jedno zajmuje wieża św. Jana (zdjęcia nr: 29, 36, 39, 40, 42 i 50), drugie - budynki Radia Watykańskiego (zdjęcia nr 47 i 51).
   By dostać się do Ogrodów Watykańskich, należy zakupić bilet (31 €). Najwygodniej jest zrobić to poprzez stronę Muzeów Watykańskich. Ogrody zwiedzać można tylko do południa. Muzea otwierane są o godz. 9:00 i zazwyczaj o tej godzinie tworzą się ogromne kolejki do kas biletowych. Ci jednak, którzy dokonają elektronicznej rezerwacji, wpuszczani są osobnym, nieobleganym wejściem. Wycieczka z przewodnikiem trwa ok. 2 h i prowadzi po całym terenie ogrodów.

Za inspirację i pomoc dziękuję Michałowi.
Strona stworzona za pomocą jAlbum 10 i PhotoBox.
Zamieszczone w witrynie zdjęcia zostały wykonane przeze mnie. Są utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i jako takie podlegają ochronie prawnej.
Pliki źródłowe zapisane są w formacie RAW o rozdzielczości 5184×3456. Zainteresowanych ich udostępnieniem proszę o kontakt.